35. Sokak’tan Çocuklara Özel Unutulmaz Bir Yaza Merhaba Partisi


Akşan Yapı’nın çocukların hayallerinden esinlenerek düzenlediği, geleceğin yaşamaya değer kent tasarımına katkıda bulunmayı amaçlayan ’23 Nisan – Hayalindeki Sokağı Çiz’ konulu resim yarışması sonuçlandı. 17 Haziran’da 35. Sokak’ta renkli bir parti ile eser sahibi çocuklara ödülleri takdim edildi.

İnsanlar ev satın alırken farklı kriterleri gözetirler. Akşan Yapı ise bu kriterleri çocukların belirlemesi gerektiğine inandığı için, son derece farklı bir organizasyona imza attı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile söz konusu organizasyonu birleştiren Akşan Yapı, geleceğin hakimi olan çocuklar kanalıyla ailelerin ev seçiminde etkili olmayı ve yaşanabilir mahallelerde yaşanmaya değer evler kurmayı hedefledi. 35. Sokak projesi ise tam da bu tanıma uyan evler merkezinde geliştirilen bir Akşan Yapı projesi olarak öne çıkıyor.

“23 Nisan – Hayalindeki Sokağı Çiz” konulu resim yarışmasına Ekin Koleji ve İzmir Özel Türk Koleji öğrencilerinin yoğun ilgisi dikkat çekti. İlk üçü tespit etmekte oldukça zorlanan jüri, altı eser sahibine de mansiyon ödülü vermeyi uygun gördü.

Yarışmaya katılan tüm eserler Sokak’ta yarışmaya katılan öğrenciler, aileleri ve öğretmenlerinin katıldığı eğlenceli bir parti eşliğinde sergilendi. Okula veda, yaza merhaba diye adlandırabileceğimiz bu partide tüm eser sahiplerine sertifikaları dağıtıldı.

Güvenli bir sokakta gönüllerince oyun oynamanın da keyfini çıkaran çocukların aileleri ise örnek evleri gezme fırsatı buldu. Her ziyaretçisinin kalbini fetheden 35. Sokak’ın örnek evleri eser sahiplerinin ailelerini de hayran bıraktı.

Yarışmanın birincisi olan, 8 yaşındaki İzmir Özel Türk Koleji öğrencisi Cemkan Tunga’ya Bianchi bisiklet, 2. ve 3.’ye ise resim çizim seti hediye edildi. Partiye ailesi ve resim öğretmeni ile birlikte katılan Cemkan Tunga daha önce de bir çok resim yarışmasında önemli dereceler almaya hak kazanmış. Tunga’nın resim dalındaki yeteneği 35. Sokak’ın yarışması ile bir kez daha tescillenmiş oldu.

Yarışma ve ödüller bir yana, Akşan Yapı ve 35. Sokak’ın söz konusu organizasyonunda asıl kazanan yine çocuklar oldu. Çünkü hepsine hayal ettikleri sokakta, hayalini kurdukları bir evde yaşama şansı sunuldu.