Mimari Yorum


Akşan Yapı ve 35. Sokak’tan geleceğe armağan:
Çocukların düşlediği sokaklar, gerçek oluyor!

İnsanoğlu geleneksel olarak hep coğrafi bir eşiğe kurmuştur yerleşimlerini. Karşıyaka’dan Menemen’e giden yol üzerinde doğudaki dağlar ile batıdaki ovanın birleştiği çizgide filizlenen İzmir’in yeni kentsel gelişim alanı, çoktandır unutulmuş bu prensibi yeniden hatırlatır gibidir. Düzlüğü kuşatan koruma altındaki tarım alanları ile tepeler arasında uzanan bu şerit, yolu, metrosu, üniversitesi ve kentsel donatıları ile İzmir’in tartışmasız en gözde yeni konut bölgesi olacaktır. 35. Sokak’ın sakinleri, işte böyle bir coğrafyada, yamaçlara yaslanmış mekanlarından ovadaki bahçeleri ve ardında uzanan Ege Denizi’ni seyrederken toprağın, komşuluğun ve huzurun tadını yeniden keşfedeceklerdir.

Kent ile kırın buluştuğu böylesi bir alanda apartman bloğu ile kır evini buluşturan bir tipoloji geliştirdik. İki kilometrelik tek bir sokak boyunca müstakiliyet ile sosyal yaşamı iç içe kurguladığımız bir yerleşim stratejisi bu. Aynı sokak çizgisi üzerine özel alanları, sosyal donatıları, servis alanlarını ve altyapı hatlarını yerleştirdik. Böylece yapının kıvrımları arasında ve çevresinde kesintisiz geniş yeşil alanlara yer açtık.

2000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapacak olan 35. Sokak, tıpkı geleneksel bir Ege kasabası gibi batıya bakan yamaçlara serilmiştir. Arazinin hareketli coğrafi yapısının da yardımıyla, 6 ev tipi çeşitli farklılıklarla tekrar ederken, arasına boşluklar, kahveler, kitaplıklar ve başka sosyal mekanlar oluşturulan dinamik bir mekan silsilesi yaratmıştır. Sokak ve aradaki avlular, hiçbir noktada birbirinin tekrarı değildir. Her seferinde toprak ve manzara ile özgün ilişkiler kura kura ilerler.

Duvarını sokağını bahçesini paylaşan, yaşadığı çevreye duyarlı ve hayatın tadını çıkarmaya meyilli insanlara sunduğumuz bir ortam burası. Her yaş grubuna, en çok da çocuklara verdiğimiz bir fırsat. Uzun zamandır şehir hayatımızdan çıkardığımız akşamüstü gezintilerinin, sokak oyunlarının ve muhabbetlerinin mekanı. Kentin hemen kıyısında, kır havasını solurken bunun bedelini ıssızlık ve yalnızlıkla ödemeyen; aksine doğanın ve huzurun tadını komşuları ile birlikte çıkaranların dünyası. 35. Sokak, uzun bir süredir yapa yapa, konuşa konuşa inşa ettiğimiz mimari ve insani değerlerin bir ürünü gibi geliyor bize. Bugüne kadar zihnimizde yaşattığımız sokağın içinde gezineceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Teğet Mimarlık
Mehmet Kütükçüoğlu Yüksek Mimar
Ertuğ Uçar Yüksek Mimar