Akşan Yapı'nın Çevre Dostu Projesi: 35. Sokak


Hafif çelik yapı sistemleriyle inşa ettiği konutlarla Türkiye’de güvenli ve modern yapılaşmanın önünü açan Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği proje 35. Sokak, geleceğe daha yaşanabilir bir çevre bırakmak isteyenleri bekliyor.

Türkiye’nin Breeam’e başvuran ilk ve tek sürdürebilir konut projesi olma özelliğine sahip olan 35. Sokak, 6 farklı plan ve büyüklükte olup, 555 konuttan oluşuyor.2000 yılı itibariyle hafif çelik yapı sistemi ile çevreye duyarlı yapılar inşa etmeye başlayan Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği projelerinden 35. Sokak, uluslararası arenada Breeam (BRE Environmental Assessment Method - Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yöntemi) ile sertifikalandırılıyor.

35. Sokak’taki çevre dostu konutlarda; yaşam alanlarının çevresel izleri azaltılırken, iç mekan hava kalitesi doğal ışık ve doğal havalandırmayla sağlanıyor. Böylece sakinlerine daha sağlıklı ve konforlu yaşam koşulları sunuluyor. Kıvrılarak uzanan 2 km’lik tek sokak üzerinde, müstakil yapı anlayışıyla inşa edilen 35. Sokak kot farklarının kullanımı sayesinde ve 4/3’ü de yeşil alanlardan oluşarak doğayı evinize davet ediyor.

35. Sokak’ta güneş panelleri ile şebeke kullanımından daha tasarruflu elektrik sağlanırken, havadan suya ısı pompasının tercih edilmesi sayesinde de, atmosfere yayılan karbondiyoksit emisyonları azaltılmış olacak. Böylece yenilenmeyen enerji kaynaklarının kullanımı sınırlanırken, yazın soğutma, kışın ısıtma sisteminin doğru kullanılmasıyla da konut sahiplerinin kullanım giderleri düşecek.35. Sokak’ın çevre dostu konutları için, iç mekan konfor koşullarını da artıran kaplama ve bitirme malzemeleri, “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ve hafif çelik sisteminin öngördüğü şekilde seçiliyor. Maksimum seviyede uygulanan yalıtım sistemi ile ise müstakil konutta yaşam keyfe dönüşüyor.

Temiz su kaynaklarının yüzde 13’ü binalar tarafından ve 4 kişilik bir aile ıslak hacimde aylık 7 ton su tüketirken, 35.Sokak’ın aileleri %40 tasarruf sağlayacak. Gri atık su sistemi sayesinde tüm lavabo ve banyo kullanımından çıkan gri su, pis su sisteminden bağımsız olarak toplanarak arıtıldıktan sonra tuvalet rezervuarlarında yeniden kullanılacak.

35. Sokak ayrıca; hafif çelik sistemi sayesinde hem çevre dostu hem de deprem dayanım performansı 3 kat daha yüksek güvenli yapılardan oluşuyor. Hafif çelik yapıyla inşa edilen projelerin inşa süreçleri olumsuz hava koşullarından etkilenmemekle birlikte minimum inşaat atığıyla çevreye verilecek zararı ortadan kaldırıyor.35. Sokak’ta otoparkların tümü yer altına alınarak, sokak boyunca araç ve çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. 35. Sokak, otobüs durağına 300 m, metro durağına ise 1 km mesafedeki lokasyonuyla Avrupa Birliği’nin teşvik ettiği toplu taşıma, yaya ve bisiklet kullanımını destekliyor.Çocukları da düşünen çevre dostu 35. Sokak’ın sosyal tesisleri; kreşten spor merkezine, spa salonundan fitness salonuna, kütüphaneden spor merkezine, iki yarı açık yarı olimpik havuzdan saunaya kadar birçok sosyal olanak sunuyor.

Breeam Nedir?: Endüstri devrimini takip eden süreçte yaşam alanlarının kirlenmesi ve yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle, binaların çevreye verdiği zararı önleyici karbondiyoksit emisyonlarını azaltmak, binaların şeffaf bir şekilde karşılaştırılmalarına imkan vermek ve binaları mevcut yasal standartların üzerine çekmek gibi bir dizi çalışmanın yapılması gündeme gelir. İngiltere'de 1990 yılında Yapı Araştırma Kurumu (BRE) tarafından geliştirilen BREEAM (BRE Environmental Assessment Method - Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yöntemi) kriterlere dayalı sertifika programlarının ilkidir.