Akşan Yapı depreme dayanıklı ve çevreci 5 bin konut üretecek


Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin ev yapmayı planlıyor. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “İzmir’ de yapımı devam eden 35. Sokak projesinin yanı sıra Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak’ta çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Hafif çelik yapı sistemleriyle 2000 yılından bu yana Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan’ da depreme dayanıklı konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, 2011’e iddialı giriyor. 2015 yılına kadar hafif çelik yapı sistemleriyle 5 bin konut inşa etmeyi planladıklarını söyleyen Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, ekonomik krizden sonra konut sektörüne başka bir gözlükle baktıklarını söyleyerek pazarda hem müşteri beklentilerini, hem de sektörel konjonktürü iyi okuyup, sorunları doğru tespit etmek ve doğru cevapları bulmanın önemini vurguladı.

Akşan olarak yol haritalarının bu olduğunu dile getiren Şimşek, Bu gün çevre sorunlarına duyarsız, işletmesi pahalı olan, gereğinden fazla enerji tüketen konutların sonuna gelindiği bir dönem ve ancak bu sorunlara cevap üretebilen projelerin tercih edileceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu yolda ki ilk projemiz 555 konutluk 35.sokak İzmir’ de başladı Arkasından Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. İkinci olarak 221 konutluk bir projemiz yeni yılda Ankara’ da başlıyor hemen arkasından 370 konutluk Antalya projemiz gelecek diye konuştu.

Ankara’da daha önce pazara farklılık getirmeyi başaran Ankaville projesini gerçekleştirdiklerini ve dolayısıyla bu pazarı iyi bildiklerini belirten Melih Şimşek, “Yeni proje kapsamında Ankara/Çankaya’da 221 konut inşa edeceğiz. Özelliği yeşil bina konsepti ile tasarlanan Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi olması. 63 dönüm arazide gerçekleşecek olan proje 70-80 milyon lira büyüklüğünde. Yapımına şubat ayında başlanacak olan proje 24 ayda sahiplerine teslim edilecek” dedi. Tıpkı İzmir’de olduğu gibi Ankaralı’ nın da müstakil konut sahibi olma talebini değerlendireceklerini ifade eden Şimşek, “Bu talepler doğrultusunda 2011 yılı içinde en az iki kooperatif projesine daha başlamayı planlıyoruz ki kooperatifler için kurguladığımız iş modelimiz de sektöre yeni bir bakış açısı getirecektir. Biz müstakil konutta oturmanın bir lüks değil, hak ve ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

35. Sokak’ta 2 bin kişi yaşacak 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak hakkında da bilgi veren Şimşek şunları söyledi:“35. Sokak, İzmir’in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent’ te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde. Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. 35. Sokak, kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı, İzmir Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’ nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu.”35. Sokak Projesi’ne başlamadan önce İzmir halkına ‘Nasıl bir evde yaşamak istersiniz?’ sorusunu sorduklarını belirten Melih Şimşek, “Çoğunluk ekonomik bir müstakil ev cevabını verdi. Zaten 35. Sokak’ta bu cevaptan ortaya çıktı. Bu beklenti sonucunda hazırlanan projemiz büyük ilgi gördü. Artık aileler çocuklarını eski komşuluk ilişkilerinin olduğu bir mahallede büyütmek istiyor” diye konuştu.

Hızlı, çevreci ve ekonomik 2011 yılında konutun yanı sıra hafif çelik yapı sistemleriyle okul, hastane, otel ve eğitim tesisleri gibi yaşam alanlarının yapımına da devam edeceklerini ifade eden Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise betonarmeye göre yüzde 10 daha ekonomik ve üç kat daha hızlı ilerliyor” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin yüzakı Akşan Yapı yurtdışında da başarılı işlere imza atan bir kuruluş. Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan da depreme dayanıklı konut, otel, hastane, okul, eğitim tesisleri, yurt binaları gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, 2011’de de çalışmalarını sürdürecek. Bugüne kadar yurtdışında yaptıkları projelerden bir kaçı hakkında bilgi veren Melih Şimşek şunları söyledi: “Afrika ve Ortadoğu’da da tercih edilmemizin en önemli sebebi, kullandığımız sistemin ve organizasyon yapımızın hızı. 2007’den beri Libya pazarında önemli projelere imza attık. 2010’da Libya’da Akşan Libya şirketimizi kurarak, bu pazarda daha büyük bir oyuncu olma kararımız doğrultusunda, konsantrasyonumuzu yoğunlaştırdık. En az 5 yıl daha Libya’da kalmayı düşünüyoruz. Yeni yıl ile birlikte hedef ülkelerimiz Cezayir, Mısır ve Katar’da iş yapmayı planlıyoruz. Öncelikle Cezayir’e eğitim yapıları inşa etmekle başlamayı hedefliyoruz.”