Akşan, 35. Sokak’la doğal hayatı ve çeliğin gücünü İzmir’e getiriyor


Hafif çelik yapı sistemleriyle inşa ettiği konutlarla Türkiye’de güvenli ve modern yapılaşmanın önünü açan Akşan Yapı, İzmir Karşıyaka çıkışında 35. Sokak Projesi ile doğayla kent yaşamını buluşturuyor. 35. Sokak, Türkiye’den Breeam’a başvuran ilk ve tek sürdürülebilir konut projesi olma unvanına sahip

Güvenli inşaatta marka olan Akşan Yapı, İzmir’in yeni konut bölgesi Karşıyaka çıkışı Ulukent’te 200 milyon TL büyüklüğündeki, 130.000 metrekarelik bir alana sahip 35. Sokak Projesi’ni Kasım ayı itibari ile hayata geçirdi. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, İzmir‘in deprem sorununa çözüm üreten, komşuluk ilişkilerini koruyarak müstakil bir hayat sunan, Türkiye’nin ve inşaat sektörünün ilklerini üreten, çevreyle dost bir proje hazırladıklarını söyledi. Melih Şimşek, tüm sosyal aktivitelerin yapılabileceği, apartman bloklarının ekonomik şartları paralelinde satın alınabilir, ulaşılabilir, ezber bozan bir konut projesini İzmirlilere sunmaktan gurur duyduklarını açıkladı.

35. Sokak’ın yaşama kılavuzunu ve 35 maddelik manifestosunu da hazırladıklarını dile getiren Melih Şimşek, “Akşan olarak senelerdir hep farklı fakat yaşama, ülkemize katkıda bulunacak fikirlerin peşinden koşmayı tercih ettik. 35. Sokak projesi de inanıyoruz ki İzmir’de ve tüm Türkiye’de tabuları yıkacak. Konut sektörüne yeni bir açılım getirecek. Çünkü bu proje hayattan ne beklediğini tespit edebilenlerin sahipleneceği bir proje olacak” dedi.

Şimşek’in verdiği bilgiye göre Akşan Yapı, 35. Sokak Projesi’nde İzmir halkının nasıl bir evde yaşamak istediği fikrinden yola çıkarak araştırmalar yaptı. Bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladı ve dörtte üçü yeşil alanlardan oluşan 35. Sokak Projesi’ni geliştirdi. Proje, kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı, İzmir Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu. Altı tip ve 555 konuttan oluşan, İzmir Karşıyaka çıkışındaki 35. Sokak, Mavişehir’e 8 km, Konak’a 22 km, Havaalanına 33 km, Metro istasyonuna 1 km, otobüs durağına 300 metre, Bostanlı İskelesi’ne 11 km, Limana 17 km, Alsancak İskelesi’ne 19 km mesafede yer alıyor.

İzmir’de müstakil yaşama vurgu yapan 35. Sokak, Türk kültürünün “sokak” kavramını, komşuluğu günümüze taşıyor. Tıpkı bir Ege kasabası gibi Ege kültürünü yaşamla buluşturan proje, minimalist ve çağdaş bir yaklaşımla tasarlandı. 35. Sokak, kot farklarının kullanımıyla eşsiz İzmir manzarası ve yeşilin her tonunu evlerinin içine alıyor.

Çeliğin gücü kullanıldı
Hafif çelik yapı sistemleriyle inşa edilecek 35. Sokak, çeliğin gücünü kullanıyor. Bilindiği gibi hafif çelik yapı sistemi, tüm duvarların döşeme ile birlikte taşıyıcı özellikte olduğu ve galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen yapı türü. Fabrikada modern makinelerle kontrol ve denetim altında üretilen çelik taşıyıcı sistem elemanları, korunaklı bir şekilde inşaat sahasına getirilip monte ediliyor.

Hafif çelik yapı sistemleri, gelecek nesillere duyarlı, evrene saygılı ve öncü çevreci kimliği ile yaşama değer katıyor. Homojen, izotropik, dayanıklı ve insan insiyatifi en az olan hafif çelik yapı sistemleri, hatasız ve hasarsız üretime olanak tanıyor. Yılın 365 günü, her hava koşulunda, sürdürülebilir bir inşaat yönetimini sağlayan sistem, fabrikada ve sahada kısa süreli ve kuru imalat olanağı ile verimli çözümler sunuyor. Hızlı ve kolay montaj olanağı ile yapım süresini kısaltan çelik yapılar, binaların dünyaya yüzde 40 oranında atık bıraktığı son yıllarda minimum inşaat atığı ile fark yaratıyor. Ayrıca, daha az enerji ihtiyacı ile işletilebilmesi sayesinde karbon salınımı benzer projelere göre daha azdır. Çelik yapılar sayesinde sahada meydana gelebilecek endirek giderler azalırken, az işçi ve kısa sürede iş bitirme avantajı sağlanır. İnşaat sahası gürültüsüz, temiz bir şekilde kullanılır, çevre ve sosyal yaşam kalitesi etkilenmez. Sahada yapının inşası esnasında çevreci ve minimum su tüketimi ile tasarruf sağlanırken yeraltı sularının kirlenme oranı da azalır. Kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları ve üstün yalıtım özellikleri ile minimum enerji kaybı sağlamaktadır.

Ev değil komşu alıyorsunuz
Tek sokak, korumaya çalıştığımız değerlerimizi, “gerçek komşuluk” duygusunu, birlikte yaşamanın büyüsünü yeniden canlandırıyor, sokak kavramındaki sıcaklık ve samimiyet huzurla birleşiyor.

Her ayrıntısının özenle tasarlandığı proje, çağdaş ve sağlıklı bir yaşamın gereği olan her ihtiyaca ve aktiviteye cevap verebiliyor. Zengin peyzajı ve ferah lokasyonu ile dikkat çeken 35. Sokak’ta 1350 metrekarelik Spor Merkezi, Basketbol Sahası, Tenis Kortları, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Restoran, Sokak Kahveleri, Kütüphane, Kreş, Süper Market ve Marketler, Organik Sebze - Meyve Bahçeleri ve Manavı, 35. Sokak Sakinlerine Özel Bahçeler, 24 Saat Güvenlik bulunacak. 35. Sokak Sosyal Tesisleri’ndeyse İki Adet Yarı Açık Yarı Olimpik Havuz, Bir Adet Yarı Kapalı Yarı Olimpik Havuz, Spa ve -Fitness Salonu, Vitamin Bar, Türk Hamamı, Sauna olacak.

Çocuklar unutulmadı
35. Sokak’ın yapılanması altyapıyla başlıyor. Tüm tesisat ve techizatı kapsayan bu temel yapı aynı zamanda yarı gömülü bir araç yolu ve otopark. Araziyi saran yollarda uzunluğu eşit parçalara bölen üç noktadan giriş planlanıyor, otoparkın üzerine yerleştirilen ikinci beton döşeme tamamen yayalara ait. Sokakta araç olmayışı, otoparklardan evlere merdiven ve asansörlerle ulaşımın pratik olması, hayatı kolaylaştırıyor. Bu sokak çocuklar için baştan sona güvenli bir oyun alanı sağlıyor.

Yatırımcıların tercihi olacak
İzmir’in gelişim aksındaki 35. Sokak karlı bir yatırım fırsatı da sağlıyor. Yeşil bina kavramı ile geliştirilen proje güvenli yapı sistemi ve enerji tasarruflu yapılanmasıyla katma değer yaratacak bir anlayışa sahip. Bulunduğu bölgede müstakil hayata uygun büyüklükte yapılaşma arazisinin fazla olmaması, yakında komşusu olacak üniversitesi, sağlık ve eğitim kurumlarına olan kısa mesafesi ile 35. Sokak sakinlerini altın anahtar sahibi yapıyor.

Breeam Sertifikası’na başvurdu
35. Sokak, evrene değer katarak doğayla iç içe yapılanıyor. Türkiye'nin de Çevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK) öncülüğünde Breeam tabanlı kendi sertifika programını hazırlamaya başladığı yeni süreçte, 35.Sokak, Breeam'e başvuran ilk sürdürülebilir konut projesi olarak öne çıkıyor. Breeam Sertifikası’nın 35. Sokak sakinlerine yararları; yaşam alanlarının çevresel ayak izlerinin azaltılması, iç hava kalitesinin doğal ışık ve doğal havalandırma ile sağlanabilmesi, yaşam alanı sakinlerine daha sağlıklı ve konforlu yaşam koşulları sunulabilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla geleceğe yatırım yapılması şeklindedir.

35. Sokak, farklı plan ve büyüklükteki ev tiplerini temsil eden 5 ev tipi için Türkiye’den Breeam sertifikasına başvuran ilk ve tek yetkin konut projesidir. Sürdürülebilir bir gelecek için Türkiye'nin ilk Breeam sertifikalı yaşam alanı olacak bu projede, insanların maksimum konfor, güvenlik ve çevre duyarlılığı ile yaşaması için yenilikçi ve verimli çözümler geliştirilmiştir.

İngiltere'de 1990 yılında Yapı Araştırma Kurumu (BRE) tarafından geliştirilen BREEAM (BRE Environmental Assessment Method - Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yöntemi) kriterlere dayalı sertifika programlarının ilkidir.

BREEAM sertifikasının kullanım amaçları:

  • Binaların çevresel etkilerini azaltmak,
  • Binalardan kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmak,
  • Bina kullanıcılarına daha sağlıklı ve konforlu bir ortam sağlamak,
  • Piyasayı daha yenilikçi çözümler üretmeye teşvik etmek,
  • Sürdürülebilir binalara olan talebi artırmak,
  • Binaların şeffaf bir şekilde karşılaştırılmalarına imkan vermek,
  • Uygulandığı ülkelerde, binaları mevcut yasal standartların üzerine çekmek

35. Sokak Evleri 140.000 TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla satışa çıktı! Özel lansman fiyatları Halk Bankası ve Yapıkredi Bankası’nın cazip oranları ile 120 aya kadar kredilendirilebiliyor! 35. Sokak 6 tip ve 555 konuttan oluşuyor, her evin özel kapalı otopark alanı bulunuyor:

Stüdyo Daireler: Otoparktan bağlantılı olan bu tipler, 12 metrelik uzun cepheleri ile bahçe ile bütünleşmektedir. İç mekanda ısısal konfordan, gün ışığına, havalandırmadan net, ferah mekan kullanımına olanak veren yegane müstakil yaşam alanlarındandır. Oldukça geniş bahçe kullanım olanağı ile farklılık taşır.

Stüdyo Daireler: 81 m2
1 + 1 Bahçeli ve 1 + 1 Balkonlu seçenekleri ile 140.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 2+1 Daireler: Tüm yaşam alanları tek katta çözülmüş iki yatak odalı daire tipi evlerdir. Dolayısıyla, merdivenden kaynaklanan alan kaybına neden olmaksızın çözülmüş plan kurguları vardır. Üst üste ve yan yana gelerek vaziyet planında şekillenen bu ev tiplerinin geniş balkonları bulunmaktadır. 1 araçlık özel kapalı otoparka sahiptir.

2 + 1 Daireler: 102 m2
2 + 1 Daireler 190.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 2+1 Bahçe Dubleksleri: Otoparktan irtibatlı bu tipler sokakla ilişkilerini, sokak boyunca modüler olarak tekrarlayan asansör ve merdivenler ile sağlamaktadır. 9 metrelik uzun cepheleri ile bahçeye açılan bu ev tipinin en önemli özelliklerinden biri de yaşam mekanlarının doğal ortamla bütünleşiyor olmasıdır. 1 araçlık özel kapalı otoparka sahiptir.

2 + 1 Bahçe Dubleksleri: 128 m2
2 + 1 Bahçeli Dubleksler 220.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 3+1 Bahçe Dubleksleri: Otoparktan bağlantılı olan bu tipler sokakla bağlantılarını merdiven ve asansörlü açık avlular ile sağlarlar. 12 metrelik uzun cepheleri ile bahçeyle bütünleşen bu evler, doğal yaşamı bir adım daha yakınınızda hissettirecektir. 3 odalı ve dubleks kurgulanan bu tipte, mutfak da dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarının bahçeyle ilişkili olması, mekan kullanıcılarına dinçlik, huzur ve dinamizm sağlayacaktır. 2 araçlık kapalı özel otoparka sahiptir.

3+1 Bahçe Dubleksleri: 181 m2
3 + 1 Bahçeli Dubleksler 300.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Sıra Evler: Sokağın bahçeli ve balkonlu seçeneklere sahip ev tipleridir. Ana hatları dikdörtgen şeklinde oluşturulan kat planlarında, bahçe ve sokak cepheleri altışar metrelik kısa cephelerden oluşmuştur. 12 metrelik uzun kenarları bitişik nizamda kurgulanan, ortak komşu duvarları sayesinde en verimli ısı yalıtımı değerine sahiptir. İç mekan, güneşin ışık oyunlarıyla renklenmekte, salondaki galeri gün ışığını daha keyifli hale getirmektedir. Üç yatak odalı olarak kurgulanan Sıra Evler, ideal kullanım alanları ile kullanıcıya iki katlı evde müstakil konut yaşam olanakları sunmaktadır. İki araçlık kapalı özel otoparka sahiptir.

Sıra Evler Tipi: 178 m2
3+1 Balkonlu ve 3+1 Bahçeli seçenekleri ile 260.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Avlulu Evler: İki araçlık kapalı özel otoparkıyla sokaktan kopmayan yaşam değerleri ile birlikte kendi iç avlusuna sahip ev tipleridir. Avlu ile birlikte bahçe kullanımı avantajını da sağlıyor. Tüm yaşam alanlarını kucaklayan avlu, kullanıcılarına bir iç dünya sunarken bir yandan da doğal yaşama açılmaktadır. Aynı zamanda sokağın giriş katında bir misafir odası, üst katında üç yatak odası kurgulanmış en büyük ev tipi olma özelliği ile geniş aileleler için tercih sebebidir. Mutfakların sokakla bağlantı kurduğu bu ev tipinde, sokağa ve bahçeye geniş cepheler bırakılmıştır. Doğal ışık, doğal havalandırma, ısısal konfor şartları en iyi şekilde sağlanmaktadır.

Avlulu Evler Tipi: 272 m2
4+1 Balkonlu ve 4+1 Bahçeli seçenekleri ile 425.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Akşan Yapı yurtiçi ve yurtdışı projelerine imza atıyor

İnşaat sektöründe 40 yıllık tecrübesiyle ve Türkiye’de hafif çelik yapı sistemi ile ilklerin öncüsü Akşan Yapı, ülkenin ilk hafif çelik konutlarını, sağlık tesislerini, okullarını, fabrikalarını, konut kooperatiflerini, itfaiye ve sosyal güvenlik kurumu binasını, çarşı- meydan projesini, yurt ve askeri lojman yapılarını ve gayrimenkul geliştirme projelerini inşa etti. Dünyada da önemli projeler geliştiren Akşan Yapı, komşu ülkelere hafif çelik yapı sistemini tanıtan isim oldu. BAE’nde, Libya’da, Irak’ta ve İran’daki temsilcilikler açtı. Türkiye’deki projelerinin yanında dünyanın 19 ülkesine hafif çelik yapı sistemi üreticisi Akkon Çelik fabrikası ile de sistemini ihraç etmektedir. www.aksanyapi.com

35. Sokak Satış Ofisi Adresi: 10. Cad. No:12 35663 Ulukent İzmir
Çağrı Merkezi: 0 (232) 444 55 35
T: 0 (232) 833 39 39 F: 0 (232) 833 39 29
www.otuzbesincisokak.com
info@otuzbesincisokak.com

Proje Hakkında Diğer Bilgiler:
Yatırımcı: Akşan Etüd Müşavirlik Mühendislik A.Ş.
Mimari Proje: Teğet Mimarlık
Mekanik Proje: Tanrıöver
Elektrik Proje: ECC Mühendislik
Statik Proje: Akkon Çelik Yapı Sistemleri San. Tic. AŞ.– Proje Grubu
Zemin Etüdü: Batı Zemin
Yapı Denetim: Avrasya Yapı Denetim
Çelik Yapı Proje ve Uygulama: Akkon Çelik Yapı Sistemleri San. Tic. AŞ.
Breeam Danışmanı: Turkeco İnşaat ve Enerji
Toplam İş Süresi: 24 ay