35. Sokak'ın Mimarına İBB' den Ödül


Akşan Yapı’ nın İzmir’ de hafif çelik yapı sistemi ile inşa edeceği 555 konutluk yeni projesi 35. Sokak’ın Mimarı Mehmet Kütükçüoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Opera Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda birinci oldu

İzmir Opera Binası Mimari Proje Yarışması’nda Mimar Mehmet Kütükçüoğlu birinci oldu. Ödülünü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun elinden alan Mimar Kütükçüoğlu, Akşan Yapı’nın hafif çelik yapı sistemi ile inşa edeceği İzmir’deki 35. Sokak’ın da mimarı.

Mimar Mehmet Kütükçüoğlu, çok fazla yarışmalara girmediklerini, nitelikli proje olması ve jüri üyeleri nedeniyle bu projeye katıldıklarını söyledi.

Mavişehir’de inşa edilecek İzmir Opera Binası Ulusal Mimari projesi için açılan yarışmanın jüri üyeliğini Mimar Doç. Dr. Celal Abdi Güzer, Mimar Doç. Dr. Haydar Karabey, Yüksek Mimar Emre Arolat, Yüksek Mimar Semra Uygur, Mimar Yrd. Doç. Dr. Hikmet Gökmen ve İnşaat Yüksek Mühendisi Muzaffer Tunçağ yaptı.

Ödül töreninde İzmir Opera Binası Ulusal Mimari Proje Yarışmasında birinci olan Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu başkanlığındaki Yüksek Mimar Ertuğ Uçar, Mimar Mert Üçer ve Mimar Onur Akın'dan oluşan ekibe ödülünü Başkan Aziz Kocaoğlu verdi. Opera binasının temelinin 2012’de atılması hedefleniyor.

Mimar Mehmet Kütükçüoğlu halen Teğet Mimarlık’ın kurucu ortağı olarak mesleğine devam ediyor. Mimar bugüne kadar, XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi kapsamında Yapı Kredi Bankacılık Akademisi Yapı Dalı Başarı Ödülü (2010), İstanbul Deniz Müzesi Proje Yarışması’nda birincilik, Telekom Arge Kompleksi Proje Yarışması’nda ikincilik olmak üzere çok sayıda mesleki ödül aldı.

Akşan Yapı’nın İzmir’de inşa edeceği 35. Sokak 2 kilometre uzunluğunda tek bir sokakta konumlandırılan, hafif çelik sistem konutlardan oluşacak. İnşa edilecek yeni opera binasıyla birlikte İzmir’in kültür-sanat kenti olma hedefinde en önemli gelişim aksı olan Mavişehir’e sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunan 35. Sokak, bu gelişim içinde yerini almaya hazırlanıyor.