Hafif Çelik Yapı Sistemi


Hafif çelik yapı sistemi nasıl üretilir ve taşıyıcı sistem prensibi nedir?
Hafif çelik yapı sistemi, yapı elemanlarının taşıyıcı nitelikte olduğu (duvar, döşeme) ve galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretildiği bir yapı türüdür. Fabrikada CNC tezgahlarda modern makinelerle kontrol ve denetim altında üretilen yapı elemanları, korunaklı bir şekilde inşaat sahasına getirilip monte edilir.

Diğer yapım sistemlerine göre hassasiyet avantajı nedir?
Geleneksel yapım sistemlerine göre hassasiyet avantajı vardır. Şöyle ki, kendi de ön üretimli bir sistem olduğundan, kendi üretimi esnasında projelerin kapı, pencere ve diğer ekipmanlarının siparişlerinin verilmesi mümkündür.

Bu yapım sisteminin en öncelikli özellikleri nelerdir?
Homojen, izotropik, dayanıklı ve insan insiyatifi en az olan yapım sistemlerindendir. Hatasız ve hasarsız üretime olanak verir.

Hafif çelik yapı sistemi ile hangi şartlar altında inşaat yapılır?
Yılın 365 günü, her hava koşulunda, sürdürülebilir bir inşaat yönetimine olanak tanır, fabrikada ve sahada kısa süreli ve kuru imalat sağlar.

Çelik paslanmaya karşı korunuyor mu?
Sistem elemanları galvanizleme yöntemi ile korozyona karşı ömür boyu koruma sağlar..

Diğer yapım sistemlerinden farklı olarak iç mekanda sağladığı avantajlar var mı?
Tasarımda geniş malzeme seçim olanağı, esneklik ve estetik imkanı sunar. İç mekanda kullanıcılara kolonsuz, kirişsiz vb net mekan kullanımı imkanı sunar. Aynı zamanda geleneksel sistemlere göre duvar kalınlıkları belli standartlarda olduğu için, dış cephe kaplamasında tasarruf, iç mekanda da %7-10 oranında alan kazanımı sağlama gibi özellikleri vardır.

Depreme dayanıklı mıdır?
Diğer yapım sistemlerine göre daha hafiftir. Bu da yüksek deprem performansına sahip olması avantajını getirir. (Akkon Hafif Çelik Yapı Sistemleri’nin, Richter ölçeğine göre 7.0-7.5 ve üzeri depremlere karşı dayanım performansı, T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alınan resmi rapor ile belgelenmiştir.)

Çok anahtarlı projelerde geleneksel yapım sistemlerinden nasıl bir avantaj sağlar?
Hızlı ve kolay montaj olanağı ile yapım süresini kısaltır. Böylece sahada meydana gelecek indirek giderlerin azalmasına olanak verir. Az işçi ve kısa sürede iş bitirme avantajı sağlar.

Hafif çelik yapı sistemi prefabrik midir?
Prefabrik değil, uzun ömürlü, konfor standardı yüksek, kalıcı yapılardır. Yapı tamamlandığında elde edilen iç ve dış görünümün gelenekselden hiçbir farkı yoktur. Sistem deneyimli mühendis ve mimarlar kontrolünde hayata geçirilirken, fabrika ve sahada eğitimli işçiler tarafından imalatlar gerçekleştirilir. Tasarım ve üretimde ulusal ve uluslararası tüm şartnamelere uygundur.

Tesisatlar için duvarlarda diş yapmak gerekir mi? Tamirat için kırma dökme yaptırıp masrafa sokar mı?
Hafif çelik yapı sisteminde elektrik ve mekanik tesisatlar tasarım esnasında düşünülür. Üretimden önce tesisatın geçeceği duvar dikmeleri ve döşeme kirişlerinde delik yerleri belirlenir ve üretim esnasında açılır. Geleneksel sistemlerdeki gibi gerektiğinde kırma, dökme ve tamirat işlemlerine gerek duyulmaz. Bu da yapım esnasında müteahhiti, kullanım esnasında kullanıcıyı ek maliyetlerden korur.

Hafif çelik bina çabuk mu yanar?
Alçı ve çimento esaslı duvar kaplama malzemelerinin genel özellikleri sayesinde şartnamelerde uyulması gereken tüm yangın dayanım koşulları sağlanabilmektedir.

Hafif çelik bina kullanıcıları daha az mı ısınma faturası öder?
Evet. Isı yalıtımı her bölgenin iklim koşullarına göre tasarlanır ve uygun malzeme seçimleriyle uygulanır. Bu sayede, yüksek ısı yalıtım performansı sağlanır.

Hafif çelik binalarda akustik problemi yaşanır mı?
Özel malzeme (soundboard, gibi) seçimi ile, olması gereken ses yalıtımını sağlar.

Çelik geri dönüşümlü bir malzeme midir? Akkon Çelik geri dönüşümlü çelik mi kullanıyor?
Çeliğin %90 ve üzeri oranda geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğu Amerikan Demir Çelik Birliği tarafından raporlanmış ve Uluslararası Çevre Yönetim Sistemleri tarafından sertifikalandırılmıştır. Ülkemizde rulo sac üretimini yapan çok az üretici olduğundan, yurtiçindeki tedarikçilerimiz yurt dışından hammaddelerini almaktadırlar. Üretimini gerçekleştirdiğimiz galvanize sac profiller geri dönüştürülmüş çelikten üretilmese de biz fabrikadaki hurda çelik atıklarımızı geri dönüşüme vermekteyiz.

Hafif çelik yapılarda, geleneksel yapı sistemi kullanılarak yapılan yapılar gibi rutubetli iç havayla karşılaşılır mı?
Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, kullanılan malzemeler sayesinde, sağlıklı iç hava kalitesine sahip mekanların elde edildiği yapı sistemidir.

En çok kaç metre açıklık geçebiliyorsunuz?
Her bir proje için özel statik hesaplar yapılır ve bunun sonucu elde edilen verilerle geçilebilecek maksimum açıklıklar ve kat yükseklikleri belirlenir.

Hafif çelik yapı inşaat malzemeleri özel midir? Tedarikte sıkıntı yaşanır mı?
Hafif çelik yapım sistemi ile kullanılan inşaat malzemeleri geleneksel yapım sistemlerinde de sık kullanılan malzemeler olduğu için (alçıpan, çimento esaslı levha, mantolama, vb.) ulusal ve uluslarası koşullarda temininde bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Hafif çelik sistemi hangi ülkeler tercih ediyor?
Amerika’da 50 yıldır yaygın olarak kullanılan, Avrupa Birliği ülkeleri ile, Körfez ülkelerinde, özellikle de yeni yapılanmaya başlayan Dubai ve Abu dhabi gibi emirliklerde son yıllarda yoğun talep gören, 1999 depreminden sonra Akşan Yapı sayesinde Türkiye ile tanışan sisteme ilgi günden güne artmaktadır. Ülkemizde deprem sorunu ve Mortgage imkanı açısından önemsenmektedir.

Hafif çelik binanın duvarları çok ince midir?
Betonarme bir binaya göre incedir. Ancak aynı taşıyıcı ve yalıtım imkanları bu sistem sayesinde daha ince duvar kesitleri ile sağlanabilmektedir. Yine gerekli kaplama ve dolgu malzemeleri sayesinde ihtiyaç duyulan tüm yalıtım değerleri oluşmaktadır. Unutulmamalıdır ki hafif çelik yapı kalıcı ve tüm konfor şartlarını sağlayabilen bir sistemdir.

Hangi tip binalar hafif çelik olarak yapılabilir?
Çelik yapılar yüksek katlı binalar dışında her tür amaçlı yapılarda uygulanabilir. Konut, okul, hastane, depo, yurt, otel vb kullanım amacı çok farklı olup hafif çelikle yapılan ve şu anda kullanılmakta olan çok fazla yapı örneği bulunmaktadır. Hafif çelik yapı elemanları, sadece yüksek katlı yapılarda mevcut bir taşıyıcı kurgu ile birlikte kullanılmak durumundadır.

Hafif çelik yapıların ömrü ne kadardır?
Bir yapının sağlaması gereken minimum ekonomik ömrü rahatlıkla sağlar ve çok daha uzun süre kullanılabilir. Sadece kullanılan çelik için yapılan bazı yaşlandırma testlerinde 180 yıl gibi bir süre dayanımını koruduğu ortaya konmuştur. Ayrıca tüm kesitler kapalı olduğu için ömür daha da uzamaktadır.

Hafif çelik bina maliyetleri yüksek midir?
Hafif çelik, prefabrike (geçici) yapı sistemi değildir. Nitelikli bir yaşam alanında gerek duyulan tüm mimari uygulamaların gerçekleştirilebildiği bir sistemdir. Talep edilen konfor ve yaşam şartlarına göre bina maliyeti değişmektedir. Ancak, kalıcı ve doğru bir yapı sistemi olduğu için ucuz olmasını beklemek doğru olmayacaktır.